שיטת טיפול של "חוי'ה גופנית" (SE)

בעלי חיים מצויים בטבע תחת איומים תמידיים, אך עם זאת הם אינם לוקים בטראומה. הם כנראה משתמשים במנגנונים פנימיים על מנת לווסת ולשחרר רמות עוררות גבוהות הנגרמות מהתנהגויות כגון בריחה מטורף או ציד. מנגנונים אלו מספקים חיסון טבעי מפני טראומה ומאפשרים את חזרתה של החיה למצב של שיווי משקל.
על פי תפיסה זו, בני האדם נולדים גם הם עם מנגנונים אלו, אולם הם מעוכבים על ידי תהליכי מחשבה שונים. מצב זה מונע שחרור מלא של אנרגיות הישרדותיות לאחר מצב טראומטי, ובכך אינו מאפשר למערכת העצבים לחזור לאיזון. האנרגיה נותרת בגוף והאדם "נתקע" במצב של הישרדות. התוצאה הבלתי נמנעת היא התפתחותם של סימפטומים של הטראומה המתבטאים, בין היתר, בחוויה מחודשת של האירוע הטראומטי.
שיטת Somatic experiencing (התנסות גופנית) גורמת לפיתוח מודעות מחודשת ועמוקה לתחושות הגוף. על ידי מודעות זו, בניית משאבים גופניים וריכוז בתחושות הגוף העדינות, המטופל מסוגל להתחבר שוב אל מערכת החיסון הנפשית שלו ולשחרר באופן הדרגתי ומבוקר את האנרגיות שהנצברו בו. תהליך זה מספק הקלה משמעותית בסימפטומים ותחושה כללית טובה יותר תוך זמן קצר יחסית.

(http://www.traumaweb.org/content.asp?PageId=113&lang=he)

 

כתיבת תגובה

האימייל שלך לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

*

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>